Bomba, ktorá prepísala dejiny ľudstva

 

Doposiaľ najväčšou človekom spôsobenou explóziou sa môže pochváliť bomba, ktorá nesie označenie RDS-220 alebo Arzamas-16. Najznámejšie pomenovanie je Cár bomba.

Cár bomba bola najsilnejšia vodíková bomba sovietskej výroby, ktorá uzrela svetlo sveta. S nápadom na jej zostrojenie prišli už v roku 1954. V tej dobe dostal sedemčlenný výskumný tím (Julij Borisovič Chariton, Igor Vasilievič Kurčatov, Andrej Dmitrijevič Sacharov, Viktor Adamskij, Jurij Babajev, Jurij Trunov a Jurij Smirnov)  za úlohu zostrojiť termonukleárnu bombu s výkonom nad 100 Mt. Projekt bol ale po krátkom čase prerušený. Po dlhých siedmych rokoch prišlo rozhodnutie pokračovať v tomto projekte priamo od Nikitu Chruščova. 10. júla 1961 započala stavba tohto monštra a dokončená bola v rekordne krátkom čase, 14 týždňov od obnovenia.

Cár bomba
Cár bomba

Cár bomba bola viacstupňová vodíková bomba typu Teller-Ulam. Pri jej konštruovaní začali panovať obavy, žeby výbuch mohol v mieste odpálenia narušiť zemskú kôru. Preto sa znížil jej výkon z pôvodných vypočítaných 100 až 150 Mt TNT na výsledných 50 – 60 Mt TNT. Do dnešného dňa sa však vedú spory o jej skutočnom výkone. 

 

Porovnanie jednotlivých výbuchov (Hirošima sa nachádza vľavo)
Porovnanie jednotlivých výbuchov (Hirošima sa nachádza vľavo)

Bomba bola odpálená 30. októbra 1961 o 11:32 hod. moskovského času počas zasadania XXII. zjazdu KSSZ na testovacom polygóne v zátoke Miťjušicha na ostrove Nová Zem. Bomba bola zhodená pomocou špeciálne upraveného bombardéra Tupolev Tu-95V z výšky 10 000 metrov. Jej pád bol brzdený padákom, aby mala posádka lietadla dostatok času uniknúť z miesta explózie.

 

Technické parametre:

Hmotnosť celej bomby 24,8 tony
Hmotnosť padákového systému 800 kg
Dĺžka 8 m
Priemer 2 m
Ekvivalent (podľa západných zdrojov) 57 Mt TNT

 

 

Explózia sa uskutočnila približne vo výške 4 500 m. Keď sa ohnivá guľa dotkla zemského povrchu, mala polomer 4,6 km. Energia uvoľnená pri výbuchu sa rovnala 1% výkonu Slnka! Atómový hríb dosiahol výšku 64 km. Oblasť totálnej deštrukcie siahala do vzdialenosti 25 km. Takáto explózia spôsobuje popáleniny 3 stupňa do vzdialenosti 100 km.

 

zdroje: wikipedia.com, tsarbomba.org, YouTube.com

Uložiť

Uložiť

Komentáre